Klinika DPF
Regeneracja alternatora - Dubielecki - Rozruszniki Alternatory

Alternatory – naprawa / regeneracja i sprzedaż podzespołów

Dubielecki z siedzibą w Piotrkowie Trybunalskim specjalizuje się w naprawach alternatorów zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych samochodów. Regenerujemy alternatory do pojazdów osobowych, dostawczych, ciężarowych, maszyn przemysłowych i rolniczych wszystkich marek.

Czym jest alternator?

Aternator to swego rodzaju samochodowa elektrownia, która zapewnia odpowiedni dopływ prądu do wszystkich elementów pojazdu z rozrusznikiem na czele. Gdy zaczyna szwankować, pojawiają się problemy z ładowaniem akumulatora, co jest dokuczliwe i szczególnie odczuwalne zimą. Jeśli alternator „padnie”, auto zostanie unieruchomione.

Wymiana alternatora jest ostatecznością, ale jeśli auto wyląduje w warsztacie w odpowiednim momencie, możliwa będzie regeneracja. Nawet z pozoru nierozbieralne alternatory, w rękach fachowca, dość szybko odzyskają sprawność – specjaliści potrafią je rozebrać, wymienić uszkodzone części na nowe, odnowić te, które nadają się do naprawy, a następnie wszystko skręcić i przywrócić fabryczną sprawność. Co więcej, obudowy w większości przypadków są piaskowane i malowane, wszystkie łożyska i regulatory wymieniane, podobnie jak mostki prostownicze i inne drobniejsze elementy.

Jakie podzespoły alternatorów regenerujemy i sprzedajemy?

Wirniki

Koła pasowe

Stojany

Obudowa

Łożyska

Prostowniki

Regulatory

Pierścienie ślizgowe

Podzespoły przed i po regeneracji.

Oferty specjalne dla Klientów Hurtowych

Cieszymy się, że znalazłeś się właśnie w tym miejscu. Jesteśmy zawsze otwarci na propozycje naszych klientów – zarówno nowych, jak i aktualnych. Dla klientów hurtowych oferujemy korzystne warunki i atrakcyjne ceny. Każdą ofertę przygotowujemy indywidualnie, dostosowując ją do Twoich potrzeb.

Zadzwoń do nas pod numer 500 234 259 aby dowiedzieć się więcej.

Czym jest alternator, jak jest zbudowany i jak działa?

Alternator jest generatorem energii elektrycznej w samochodzie i głównym elementem układu ładowania pojazdu. Wszystkie samochody z silnikiem spalinowym, z wyjątkiem niektórych hybryd, mają alternator. Gdy silnik pracuje, alternator ładuje akumulator i dostarcza dodatkową energię elektryczną do układów elektrycznych pojazdu.

 Alternator jest przykręcony do silnika i jest napędzany (paskiem napędowym).

Alternator jest jednostką bezobsługową. W niektórych samochodach może wytrzymać nawet 10-15 lat bez naprawy. Jeśli alternator ulegnie awarii, samochód może nadal pracować przez krótki czas na zasilaniu akumulatorowym. Jednak silnik zgaśnie, gdy tylko poziom naładowania akumulatora zostanie wyczerpany. 

Objawy problemów z alternatorem

 Najczęstszym objawem problemu z układem ładowania Twojego pojazdu jest lampka ostrzegawcza w kształcie akumulatora (na zdjęciu) lub ikona  ŁADUJ ”, która zapala się podczas jazdy. Zwykle ta lampka ostrzegawcza powinna zapalać się po przekręceniu zapłonu, ale powinna zniknąć, gdy tylko silnik zostanie uruchomiony. Jeśli świeci się, wystąpił problem z systemem ładowania. 

Lampka ostrzegawcza w kształcie akumulatora
wskazuje na problem z układem ładowania

Lampka ostrzegawcza układu ładowania nie wskazuje bezpośrednio na uszkodzony alternator, chociaż problemy z alternatorem są bardzo częste. Twój mechanik będzie musiał przeprowadzić dalsze testy, aby zlokalizować wadliwą część.

Innym objawem słabego systemu ładowania jest to, że światła na desce rozdzielczej i reflektory przyciemniają się na biegu jałowym, ale stają się jaśniejsze, gdy silnik pracuje. Przyczyną tego problemu może być nie tylko słaby alternator, ale również niesprawny akumulator, słabe połączenie na zaciskach akumulatora lub luźny pasek. Wycie / brzęczenie wydobywające się z alternatora to kolejny objaw problemów z alternatorem. W niektórych samochodach przyczyną może być głośne łożysko alternatora. W niektórych pojazdach Jeep / Chrysler wadliwe koło pasowe odsprzęgacza alternatora może powodować ten sam hałas.

Co powoduje awarię alternatora?

Typową przyczyną awarii jest uszkodzenie łożysk igiełkowych, które umożliwiają obracanie się wirnika. Dzieje się tak w wyniku brudu i ciepła w czasie. Proces ten może czasami trwać wiele lat, zanim dojdzie do nagromadzenia i cykli ogrzewania. W nowoczesnych samochodach alternatory mogą działać przez wiele lat. Ale nie ma ustalonego czasu, jak długo mogą trwać. Awaria akumulatora może również skrócić żywotność alternatora. Podczas próby naładowania baterii może powodować zwiększone obciążenie. To w połączeniu z koniecznością zasilania innych układów w samochodzie znacznie utrudnia życie alternatorowi.

Czy to akumulator czy alternator?

Jeśli twój silnik się nie uruchomi, pierwszym krokiem jest próba uruchomienia go z biegu. Jeśli uruchomisz silnik z miejsca, a on nadal pracuje, najprawdopodobniej uszkodzony jest akumulator. Zalecamy jego wymianę. Czasami pojemność akumulatora może się przywrócić po długiej jeździe, ale nie jest to gwarancja. Jeśli jego ładunek spadnie poniżej określonego poziomu, jest mało prawdopodobne, aby wróciło do stabilnego poziomu. Co jeśli wskoczysz do samochodu i silnik zginie? najprawdopodobniej przyczyną problemu jest alternator, który nie ładuje akumulatora.

Czy mój alternator wymaga naprawy?

Alternator twojego samochodu ma dwa ważne zadania. Utrzymuje działanie układu elektrycznego, a także ładuje akumulator. Jeśli alternator przestanie działać, nie będzie już ładował akumulatora. Powoduje to opróżnianie i uniemożliwienie uruchomienia samochodu. Chociaż alternatory mogą nagle ulec awarii, często pojawiają się znaki ostrzegawcze, że jest na wyczerpaniu. W nocy możesz zauważyć, że Twoje reflektory pulsują jasnością. Czasami może wydawać pisk. Na wyświetlaczu przyrządu może również pojawić się lampka ostrzegawcza akumulatora, która oznacza, że ​​akumulator się nie ładuje. Te znaki mogą dać ostrzeżenie, zanim alternator ulegnie awarii.

Jak przetestować  alternator ?

Twój mechanik może sprawdzić stan Twojego układu ładowania za pomocą testera akumulatora układu ładowania (na zdjęciu). Test baterii i systemu ładowania. Test może wykazać, czy system ładowania jest słaby lub w ogóle nie działa. Może również wykryć, czy jedna z diod wewnątrz alternatora uległa awarii.

Jeśli układ ładowania nie przejdzie testu, mechanik będzie musiał przeprowadzić dalszą diagnostykę, aby sprawdzić, czy to alternator, czy coś innego powoduje problem. Inne problemy z układem ładowania to luźny pasek napędowy, wadliwe okablowanie lub przepalony bezpiecznik, uszkodzony wyłącznik zapłonu itp..

Sprawdzenie napięcia wyjściowego alternatora za pomocą multimetru

Silnik Włączony ON

Silnik wyłączony OFF

Gdy masz multimetr, sprawdzenie, czy działa, jest dość proste. Przy pracującym silniku dotknąć dodatnią sondą multimetru do dodatniego zacisku alternatora. Następnie dotknij sondy ujemnej na ramie samochodu lub łbie śruby. Powinien wskazywać odczyt na multimetrze około 14 woltów.

Jeśli odczyt jest wyższy (15 V lub więcej), oznacza to błąd i może wkrótce zawieść. Jeśli odczyt jest poniżej 13 woltów, może się zdarzyć, że prędkość biegu jałowego silnika jest zbyt niska, aby mógł naładować akumulator. Zwiększ obroty silnika, zwiększając obroty, aby sprawdzić, czy to rozwiązuje problem. Jeśli nie, możesz mieć zakład poślizgowy lub niektóre elementy wewnętrzne, takie jak regulator, mogą wymagać wymiany.

Każdy alternator składa się z elementów, takich jak:

Oprócz napraw posiadamy również szeroką gamę nowych rozruszników, aby dowiedzieć się, czy możemy pomóc w rozwiązaniu problemów z rozrusznikiem lub naprawie, zadzwoń do nas pod numer 500 234 259 

Referencje

Profesjonalnie, rzeczowo, szybko i skutecznie - polecam wszystkim, którzy chcą mieć dobrze wykonana regenerację 🙂

- Jan Kowalski

Polecam ten serwis! Naprawa alternatora poszła bardzo szybko i sprawnie. Wymieniane czesci przez serwisanta są tylko te które są konieczne (bez narażenia na zbędne koszty) do tego fachowa obsługa oraz profesjonalizm. Kolejnym plusem jest karta gwarancyjna wymienionych rzeczy, z czym wcześniej się nie spotkałem. Uczciwie i fachowo.

- Darek Morawski -